Podjęty temat jest aktualny, bardzo istotny dla kształtowania postaw życiowych współczesnego społeczeństwa, szczególnie młodego pokolenia. Zastąpienie rozmowy, która zawsze budzi jakieś emocje,  urządzeniem elektronicznym doprowadza do bezczłowiecza, czyli eliminacji drugich osób, a nawet grup z codziennych kontaktów. Komputer, laptop, komórka smartfon zastępują rozmówcę, książkę, gazetę, zabawę. To jest już powszechność o wymiarze światowym. Nowoczesność jest wskazana, ale nie w takim globalnym wymiarze.  Zaczyna czynić spustoszenie w ludzkich umysłach. W Polsce powołano Ministerstwo Cyfryzacji, było ono na pewnym etapie rozwoju technicznego pomocne  i jest nadal, ale już dzisiaj wiele osób zastanawia się jak ograniczyć zakres wykorzystania urządzeń elektronicznych. Siedząc w domu można wszystko kupić, wszystkiego się dowiedzieć, zapoznać sympatię, czatować z nią, udawać lub podszywać się pod kogoś innego, oszukiwać. Nie trzeba iść do sklepu, do urzędu, w ten sposób pozbawiamy się ruchu i kontaktu z ludźmi. Cyberświat wydaje się lepszy od realu (nie ma chorób ani biedy). Biblijne, pierwotne Słowo wydaje się być zbędne.

Sam tytuł i zdjęcie na okładce sugerują kto i co będzie treścią powieści. Są to losy młodej kobiety usiłującej znaleźć i doznać prawdziwej wzajemnej miłości. Trzeba przyznać, że ten podstawowy wątek jest rozbudowany i mocno skomplikowany. O wartość książki stanowi różnorodność postaci kobiecych, od „szarych myszek” po przebojowe feministki. Na uwagę zasługuje też wątek posiadania lub braku dzieci przez młode małżeństwa. Zachłanne korzystanie z uroków życia, robienie kariery zawodowej nie zastąpią rodzicielskiej dumy z posiadanego potomstwa.

   Na okładce książki  wydawca zamieścił  notki   trzech pań „żyjących z pióra”. Jedna jest pisarką , druga poetka i redaktorką, trzecia jest naczelną wydawnictwa. Wszystkie  zachwycają się Kąkolem. Pochodzę ze wsi, znam ją od dziesiątków lat, dlatego  nie w pełni podzielam  entuzjazm recenzentek.

                   Dziwny tytuł, dziwna i trudna treść, podana w niekonwencjonalnej formie. Autorka jest z wykształcenia filozofką a z zawodowo zajmuje się copywritingiem, czyli pisaniem tekstów do reklam, ogłoszeń w Internecie. Jest to jej pierwsza książka napisana prozą.

     Specyficzna książka, w której występują dwie bohaterki: córka i matka. O  życiu matki dowiadujemy się niewiele. Była malarką, miała trzech mężów, alkoholiczka, ateistka, kochająca córkę, ale nie była pewna miłości córki. Z powodu jej alkoholizmu do domu często zaglądała bieda.  Codzienne życie rodzinne matki i córki autorka  potraktowała  marginalnie.