28 lipca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanej lektury „Bezczłowiecze” Macieja Lasoty. „Jest to historia o tym, jak człowiek na własne życzenie  doprowadził do rozpadu kontaktów międzyludzkich poprzez zatracenie się bez reszty w świecie wirtualnym”. Książka porusza temat bardzo istotny- izolacji ludzi od ludzi. Opowiada o tym jak tworzymy społeczeństwo emocjonalnych i słownych analfabetów. Słowo mówione traci na wartości na rzecz pisanego (klikanego). A to co wykreowane w internecie ma większą wartość niż w realu. Co musi się wydarzyć by społeczeństwo się ocknęło? Jakie działania podjąć by nie zatracić się w cyberprzestrzeni?

W upalne czerwcowe popołudnie podczas DKK dyskutowano nad książką Margaret Atwood „Testamenty”. Jest to kontynuacja słynnej „Opowieści Podręcznej” wydanej w 1985 roku. Utwór stanowi  antyutopię, czyli przedstawia społeczeństwo przyszłości, którego organizacja polega na ograniczaniu wolności jednostki poprzez całkowite podporządkowanie jej systemowi władzy. Na celowniku są przede wszystkim kobiety, których rola sprowadzona jest do określonych funkcji. Są żonami, Martami, ciotkami lub na samym dole hierarchii Podręcznymi. Rola tych ostatnich sprowadza się do niemej reproduktorki- rodzenia dzieci bezpłodnym małżeństwom.  Prawo stanowią mężczyźni, czuwając nad surowym jego przestrzeganiem. Każda próba sprzeciwu niesie za sobą wstrząsające konsekwencje.  

 „Książę” Magdaleny Parys to tytuł książki, którą omawiali członkowie DKK  podczas majowego spotkania. Jest to trzeci tom Trylogii Berlińskiej, w której znani z wcześniejszych części bohaterowie tym razem muszą zmierzyć się z tytułowym Księciem. Kim jest i czego pragnie? Jedno jest pewne- chce stworzyć niemieckie Imperium . Powieść osadzona w czasach współczesnych, ale można w niej odnaleźć przed i powojenne nastroje. Nadal istnieją tajne organizacje, które chcą zdobyć władzę absolutną. Niekwestionowanym sojusznikiem są media. Bohaterami są agenci, policjanci i dziennikarka, ich celem jest zniweczyć plany Księcia. Postrach terrorystyczny, nietypowe morderstwa, porwania i podpalenia a przy tym walka z czasem tego wszystkiego nie brakuje w książce Magdaleny Parys.

28 kwietnia miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawiano o książce Wioletty Grzegorzewskiej „Wilcza rzeka”. Jest to najnowsza powieść pisarki stworzona na podstawie dziennika prowadzonego w czasie pandemii. Autorka na co dzień mieszka za granicą i mierzy się z wieloma problemami, które opisuje w autobiograficznej książce. Wbrew powszechnemu myśleniu życie na emigracji nie zawsze usłane jest różami co dokładnie pokazuje „Wilcza rzeka”.

Po dwumiesięcznej przerwie 31 marca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Miłym akcentem była obecność nowej uczestniczki pani Heleny, która zamierza na stałe dołączyć do zaczytanego klubu. Licznie zgromadzeni członkowie rozmawiali na temat powieści Sylwii Trojanowskiej „A gdyby tak…”. Pisarka jest także autorką sztuk teatralnych, coachem, trenerką biznesu, aktywnie działa też na rzecz kobiet. To właśnie one są głównymi bohaterkami jej książki. Pragną doświadczyć prawdziwej, odwzajemnionej miłości, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Zuza to 42- letnia rozwódka z licznymi związkami na koncie. Czy ma jeszcze siłę by otworzyć serce na uczucie? Zwłaszcza takie, które spada na nią jak grom z jasnego nieba, niosąc przy okazji radość i rozczarowanie. Czy wygra walkę o szczęście? 

 Ostatnie w 2021 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło w świątecznej aurze. Nie zabrakło oczywiście dyskusji nad książką. Tym razem czytelnicy wzięli pod lupę „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej. Jest to literacki debiut, który zdobył Nagrodę Conrada, dlatego znalazł się w centrum uwagi klubowiczów.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w listopadzie miało trochę odmienną formę niż zazwyczaj. Odbyło się w filii bibliotecznej MBP w Starym Lublińcu i połączone było z wystawą oraz andrzejkowymi wróżbami. Klubowicze obejrzeli prace rękodzielnicze wykonane przez mieszkanki miejscowości. Ekspozycja prezentuje: precyzyjne obrazy  i obrazki wykonane diamond painting, haftem diamentowym lub mozaiką diamentową i haftem krzyżykowym oraz  piękne, naturalne stroiki z suszonych roślin, a przede wszystkim misterne makramy i inne cuda z niepozornego bawełnianego sznurka.

Podczas jesiennego spotkania DKK w Cieszanowie (28 października 2021) dyskutowaliśmy na temat dwóch książek: „Otwórz się na miłość” Natalii Sońskiej oraz „Bezmatek” Miry Marcinów. Są to dwie zupełnie różne opowieści, a mimo to można na ich podstawie dokonać analizy relacji matka- córka.

   W jesiennej aurze odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Cieszanowie w dniu 30 września. Licznie zgromadzeni miłośnicy literatury rozmawiali na temat powieści Guillaume Musso „Sekretne życie pisarzy”. To jeden z bestsellerów autora, który został najlepsza książką roku 2020 wg czytelników portalu lubimyczytać.pl. W czym tkwi jej fenomen? Członkowie klubu próbowali uzyskać odpowiedź.

Na zakończenie upalnego lata klubowicze z Cieszanowa rozmawiali o książce, która bezpośrednio wiąże się z klimatem. Dlaczego słupki termometrów coraz częściej szaleją opowiada Jan Mencwel w swojej najnowszej książce „Betonoza”.