Podczas wrześniowego spotkania DKK tematem dyskusji była książka Louisa Bayarda „ Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe”. Książka jest hołdem dla jednego z największych poetów w Stanach Zjednoczonych - Edgara Allana Poe. W powieści znajdziemy wiele ciekawostek historycznych i kulturowych, które dają książce głębi  i autentyczności .

 „ Bielmo” to kryminał, którego akcja toczy się w specyficznej i zamkniętej społeczności  Akademii  Wojskowej West Point w latach 30 XIX wieku. Główny bohater Landor podejmuje się wyjaśnienia okoliczności zbeszczeszczania zwłok jednego z kadetów. W śledztwie pomaga mu młody poeta Edgar Poe.  Książka jest  dziełem detektywistycznym opowiadającym o morderstwie, zemście i manipulacji. Autor odkrywa motywy swoich bohaterów, raz po raz myli tropy, aby zakończenie było jak najbardziej zaskakujące dla czytelnika.

Sierpniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było szczególne, ponieważ ostatnie z udziałem Małgorzaty Łachowskiej w roli moderatorki. Uczestnicy mieli okazję wyrazić swoją wdzięczność i uznanie za jej wkład w rozwój klubu. W ramach podziękowań otrzymała kwiaty, podarunki oraz piękne życzenia, które były wyrazem szacunku i przywiązania członków klubu. Był to niezwykle wzruszający moment, a odbył się w magicznym miejscu, w strefie Nadgranicznej w Gorajcu.

„Ratownik. Nie jestem bogiem” to książka omawiana podczas lipcowego spotkania DKK. Stanowi rozmowę dziennikarki Justyny Dżbik- Kluge z wieloletnim ratownikiem, jak również wykładowcą akademickim, Jarosławem Sowizdraniukiem. Ukazuje pracę w ratownictwie medycznym zwracając uwagę na blaski i cienie tego zawodu. Jego specyfika wymaga ogromnej wiedzy, motywacji, zaangażowania, a przede wszystkim dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Rozmówca spotyka się z wieloma trudnymi sytuacjami, opisuje je, swoje emocje, jak również zachowania uczestników wydarzeń. Bardzo interesująca książka, wzbogacająca o wiedzę i doświadczenie.

 

Podczas spotkania DKK klubowicze rozmawiali o książce "Anna i Pan B." autorstwa Jakuba Zająca. Współczesna powieść opowiada o młodym pisarzu K., borykającym się z problemami osobistymi i poszukującym swojego miejsca w świecie. Po odwyku i rozstaniu z kobietą, K. otrzymuje nieoczekiwaną propozycję od czytelniczki - krótkie wakacje od życia. W podróży do domu Anny, która jest dla niego jak bezpieczna przystań, towarzyszy mu tajemniczy Pan B., postać będąca zarówno wytworem jego umysłu, jak i przewodnikiem po labiryncie myśli. Ta literacka podróż staje się okazją do introspekcji i zrozumienia własnej przeszłości. Książka porusza ważne tematy współczesności jak samotność, niepewność oraz poszukiwanie sensu życia.

Literatura Michała Śmielaka była tematem dyskusji na spotkaniu DKK. Klubowicze są świeżo po spotkaniu z autorem, dlatego łatwiej było prowadzić rozmowy dotyczące jego książek. Dotyczyły one „Osady”, Ucichły ptaki przyszła śmierć”, „Gleby” oraz „Wilczej chaty”. Zostały dość dobrze przyjęte, chociaż nie zyskały miana wybitnych kryminałów. Czyta się je dobrze, jest element grozy, zaskoczenia ale też czarnego humoru, co odzwierciedla charakter pisarza. Pomysły na fabułę są interesujące, a zakończenia nieoczywiste.

Ostatnie spotkanie DKK odbyło się w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich- 23 kwietnia. Tematem do rozmowy był reportaż Mirosława Tryczyka „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. To rzetelna praca włożona w ujawnienie tematu pogromu Żydów dokonanego przez Polaków na Podlasiu. Do sprawców należał również dziadek autora, dlatego postanowił on dotrzeć do prawdy i przedstawić ją czytelnikom. Nie była to łatwa droga, bo dotyczyła najbliższej rodziny, sąsiadów. Jednak historia to nie tylko chlubne karty, ale także te o których większość wolałaby milczeć. A jak czytamy w lekturze „Swiadome milczenie jest nieświadomym przyznaniem się do winy”…

„Wszystkie kwiaty Alice Hart” Holly Ringland była tematem dyskusji podczas wiosennego spotkania DKK w dniu 21 marca. Książka niezwykła pod wieloma względami- wzrusza, powoduje niepokój, smutek, ale też daje nadzieję. Fabuła osadzona w Australii pozwala poznać tamtejszy klimat, zwyczaje oraz legendy. Opowiada historię rodziny od lat związanej z farmą kwiatową. Kwiaty stanowią źródło dochodu, ale przede wszystkim są symbolem i językiem zastępującym wiele słów. Losy mieszkańców farmy nie są niestety tak kolorowe jak rosnące na niej kwiaty. Zamieszkują ją zranione kobiety znajdując tu schronienie i odpoczynek.

Literatura science fiction nie jest popularna w Dyskusyjnym Klubie Książki, aczkolwiek sięgnęliśmy po nią, by przekonać się jakie wzbudzi emocje. I cóż… nie wywołała ona zachwytu wśród klubowiczów. Omawialiśmy książkę Remigiusza Mroza „Projekt Riese”. Powieść zawiera elementy historyczne takie jak tytułowy projekt Riese, czyli znajdujący się w Górach Sowich kompleks podziemi, który miał służyć jako schron dla Hitlera, chociaż przeznaczenie do końca nie jest znane. Mróz stworzył pomysł światów równoległych, bohaterowie przemieszczają się w czasoprzestrzeni szukając lepszego życia. Ich rzeczywistość jest zagrożona przez wirus Covid 19, dlatego potrzebują szczepionki. Działają trochę po omacku doświadczając wielu emocji, mierząc się z narastającymi problemami, biorą udział w wyścigu z czasem. To powieść  zbliżona do sensacji. Pisarz ukazuje różne drogi i możliwości, otwiera czytelnikowi szerokie pole manewru do własnych interpretacji. Pojawiają się różnorodne tematy, nad którymi warto się pochylić: teorie spiskowe, wieloświaty, formacje wojskowe, pandemia.

Wyjazd na Biesiadę Teatralną w Horyńcu – Zdroju to już tradycja dla Dyskusyjnego Klubu Książki w Cieszanowie. W tym roku bilety rozeszły się w kilka godzin, a nam niestety nie udało się ich nabyć. Na szczęście jesteśmy na tyle rozpoznawalną grupą, że po kilku dniach dostaliśmy zaproszenie od dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu- Zdroju na finał 45 Biesiady Teatralnej. Było to dla nas duże zaskoczenie, a jednocześnie wyróżnienie. Jubileuszowa edycja horynieckiego przeglądu to niepodważalnie wysoki poziom teatralnych zmagań. Był to finał, na którym wystąpili zwycięzcy Złotego Rogu  Myśliwskiego Króla Jana - Teatr Kapslok z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów-Warszawa za spektakl KOLĘDNICY Grzegorza Reszki i autora tekstu jasełek Tomasza Mitrowskiego w reżyserii Grzegorza Reszki oraz zwyciężczyni Złotej Misy Borowiny Julia Eisenbardt za rolę w spektaklu CO BY SIĘ NIE POMARNOWAŁO-  z Jarosławskiego Ośrodka Kultury, w reżyserii Pawła Sroki – w monodramie o swoich przodkach z Lipska.

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od rozmowy na temat reportażu Anny Dudek „Znikając”. To zbiór reportaży o matkach i ich historiach związanych z niełatwym macierzyństwem. Autorce udało się przenieść na papier wiele emocji wynikających z rozmów z bohaterkami opowieści. Można powiedzieć, że ile matek- tyle obrazów macierzyństwa i miłości. Nieważne jaka to ciąża, planowana czy nie, w młodym czy starszym wieku, z mężem czy partnerem z doskoku. Reportaż stanowi bolesną opowieść o matkach, które mierzą się z wieloma  problemami typu depresja poporodowa, samotne rodzicielstwo, niepełnosprawność, ubóstwo, brak zrozumienia czy wsparcia.