Literatura Michała Śmielaka była tematem dyskusji na spotkaniu DKK. Klubowicze są świeżo po spotkaniu z autorem, dlatego łatwiej było prowadzić rozmowy dotyczące jego książek. Dotyczyły one „Osady”, Ucichły ptaki przyszła śmierć”, „Gleby” oraz „Wilczej chaty”. Zostały dość dobrze przyjęte, chociaż nie zyskały miana wybitnych kryminałów. Czyta się je dobrze, jest element grozy, zaskoczenia ale też czarnego humoru, co odzwierciedla charakter pisarza. Pomysły na fabułę są interesujące, a zakończenia nieoczywiste.

Ostatnie spotkanie DKK odbyło się w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich- 23 kwietnia. Tematem do rozmowy był reportaż Mirosława Tryczyka „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. To rzetelna praca włożona w ujawnienie tematu pogromu Żydów dokonanego przez Polaków na Podlasiu. Do sprawców należał również dziadek autora, dlatego postanowił on dotrzeć do prawdy i przedstawić ją czytelnikom. Nie była to łatwa droga, bo dotyczyła najbliższej rodziny, sąsiadów. Jednak historia to nie tylko chlubne karty, ale także te o których większość wolałaby milczeć. A jak czytamy w lekturze „Swiadome milczenie jest nieświadomym przyznaniem się do winy”…

„Wszystkie kwiaty Alice Hart” Holly Ringland była tematem dyskusji podczas wiosennego spotkania DKK w dniu 21 marca. Książka niezwykła pod wieloma względami- wzrusza, powoduje niepokój, smutek, ale też daje nadzieję. Fabuła osadzona w Australii pozwala poznać tamtejszy klimat, zwyczaje oraz legendy. Opowiada historię rodziny od lat związanej z farmą kwiatową. Kwiaty stanowią źródło dochodu, ale przede wszystkim są symbolem i językiem zastępującym wiele słów. Losy mieszkańców farmy nie są niestety tak kolorowe jak rosnące na niej kwiaty. Zamieszkują ją zranione kobiety znajdując tu schronienie i odpoczynek.

Literatura science fiction nie jest popularna w Dyskusyjnym Klubie Książki, aczkolwiek sięgnęliśmy po nią, by przekonać się jakie wzbudzi emocje. I cóż… nie wywołała ona zachwytu wśród klubowiczów. Omawialiśmy książkę Remigiusza Mroza „Projekt Riese”. Powieść zawiera elementy historyczne takie jak tytułowy projekt Riese, czyli znajdujący się w Górach Sowich kompleks podziemi, który miał służyć jako schron dla Hitlera, chociaż przeznaczenie do końca nie jest znane. Mróz stworzył pomysł światów równoległych, bohaterowie przemieszczają się w czasoprzestrzeni szukając lepszego życia. Ich rzeczywistość jest zagrożona przez wirus Covid 19, dlatego potrzebują szczepionki. Działają trochę po omacku doświadczając wielu emocji, mierząc się z narastającymi problemami, biorą udział w wyścigu z czasem. To powieść  zbliżona do sensacji. Pisarz ukazuje różne drogi i możliwości, otwiera czytelnikowi szerokie pole manewru do własnych interpretacji. Pojawiają się różnorodne tematy, nad którymi warto się pochylić: teorie spiskowe, wieloświaty, formacje wojskowe, pandemia.

Wyjazd na Biesiadę Teatralną w Horyńcu – Zdroju to już tradycja dla Dyskusyjnego Klubu Książki w Cieszanowie. W tym roku bilety rozeszły się w kilka godzin, a nam niestety nie udało się ich nabyć. Na szczęście jesteśmy na tyle rozpoznawalną grupą, że po kilku dniach dostaliśmy zaproszenie od dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu- Zdroju na finał 45 Biesiady Teatralnej. Było to dla nas duże zaskoczenie, a jednocześnie wyróżnienie. Jubileuszowa edycja horynieckiego przeglądu to niepodważalnie wysoki poziom teatralnych zmagań. Był to finał, na którym wystąpili zwycięzcy Złotego Rogu  Myśliwskiego Króla Jana - Teatr Kapslok z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów-Warszawa za spektakl KOLĘDNICY Grzegorza Reszki i autora tekstu jasełek Tomasza Mitrowskiego w reżyserii Grzegorza Reszki oraz zwyciężczyni Złotej Misy Borowiny Julia Eisenbardt za rolę w spektaklu CO BY SIĘ NIE POMARNOWAŁO-  z Jarosławskiego Ośrodka Kultury, w reżyserii Pawła Sroki – w monodramie o swoich przodkach z Lipska.

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od rozmowy na temat reportażu Anny Dudek „Znikając”. To zbiór reportaży o matkach i ich historiach związanych z niełatwym macierzyństwem. Autorce udało się przenieść na papier wiele emocji wynikających z rozmów z bohaterkami opowieści. Można powiedzieć, że ile matek- tyle obrazów macierzyństwa i miłości. Nieważne jaka to ciąża, planowana czy nie, w młodym czy starszym wieku, z mężem czy partnerem z doskoku. Reportaż stanowi bolesną opowieść o matkach, które mierzą się z wieloma  problemami typu depresja poporodowa, samotne rodzicielstwo, niepełnosprawność, ubóstwo, brak zrozumienia czy wsparcia.

Rok 2023 w Dyskusyjnym  Klubie Książki zakończyliśmy książką Eugenii Kuzniecowej „Nim dojrzeją maliny”. To lekka i optymistyczna powieść debiutującej ukraińskiej autorki, wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką. Historia kobiet poszukujących szczęścia i spełnienia w trudnym zabieganym życiu. Azylem jest dom prawie stuletniej babci, gdzie kobiety mogą się zatrzymać, wyciszyć i pomyśleć nad swoim losem. Ale przede wszystkim mogą ze sobą porozmawiać, pielęgnować ogród czy zasadzić dynie. Łączą ich więzy krwi, a łącznikiem jest babcia Teodora- życiowo mądra kobieta, która z miłości przeniosła się na wieś i spędziła tam najpiękniejsze lata swojego życia. Teraz stara się po prostu być i wspierać swoje wnuczki, które dzięki temu powoli zmierzają w dobrym dla siebie kierunku. Po drodze kobiety napotykają różne trudności i epizody przez co książka nie jest tylko sielankową opowieścią, ale historia o prawdziwym życiu.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w listopadzie oparte było na reportażu „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” autorstwa Łukasza Drozdy. Temat bardzo aktualny, może nie na naszym terenie, bardziej dotyczy on dużych miast, które borykają się z problemami mieszkaniowymi, ale warto go poznać.

Pojawiające się w podtytule słowo patodewloperka mówi nam o jakiejś patologii w branży deweloperskiej. Na czym ona polega? To przede wszystkim zjawisko określające niewłaściwe rozwiązania mieszkaniowe, architektoniczne i urbanistyczne, gdzie wykorzystuje się każdą wolną przestrzeń do zbudowania inwestycji. Deweloper zarobi, a kupiec się zawsze znajdzie. Szkoda tylko, że cierpi na tym potencjalny użytkownik lokalu. Autor przybliża czytelnikowi problemy mieszkalnictwa w naszym kraju na przestrzeni lat. Pokazuje jak państwo odpowiada na potrzeby mieszkańców i czy system jest wydolny je zaspokoić. Okazuje się, że jest to ogromny problem nie tylko w Polsce ale i na świecie. Zbyt małe metraże, jakość wykonania, ceny, warunki zabudowy i urbanistyka biją na alarm. Problem stał się szczególnie dotkliwy w okresie pandemii, gdzie ludzie zamknięci w czterech ścianach zapragnęli czegoś więcej, a okazało się że tego nie ma.

Podczas spotkania DKK w październiku omawialiśmy powieść nazywaną arcydziełem literatury żydowsko- amerykańskiej „Nazwij to snem”. Autorem jest Henry Roth- amerykański nauczyciel, rolnik, maszynista żydowskiego pochodzenia. Pierwsze wydanie książki w roku  1934 nie odniosło wielkiego sukcesu, co na wiele lat podcięło skrzydła pisarzowi. Na uznanie powieść musiała czekać aż 30 lat, wznowiona w roku 1964 biła rekordy popularności.

Opowiada historię galicyjskim imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku. Narratorem i jednocześnie głównym bohaterem jest kilkuletni chłopiec Dawid. Wraz z matką przybywa do Ameryki, by spotkać się z ojcem i połączyć rodzinę. Jak większość imigrantów opuścili Europę w poszukiwaniu lepszego życia. Trafiają do slumsów, próbują się asymilować w nowej rzeczywistości, jednak zastany świat okazuje się daleki i różny od ich wyobrażeń. Mamy tu do czynienia z bogatym opisem rodzinnych losów widzianych oczyma siedmioletniego Dawida. Chłopiec jest bacznym obserwatorem, wysoko wrażliwym dzieckiem, nad wyraz inteligentnym, a jednocześnie stanowi popychadło i powód do kpin dla kolegów. Sytuacja rodzinna też nie ułatwia życia Dawidowi. Surowy, wymagający i apodyktyczny ojciec oraz nadopiekuńcza, uległa matka.

Korzystając z ostatnich ciepłych promieni słońca wybraliśmy się z Dyskusyjnym Klubem Książki na spotkanie w  plenerze. Odwiedziliśmy pobliską Strefę Nadgraniczną w Gorajcu, gdzie można zjeść pyszne chaczapuri prosto z pieca i wypić orzeźwiający cydr, kombuche lub regionalne piwo. A wszystko to w otoczeniu pięknej zabytkowej cerkwi z XVI wieku.