Za nami kolejne ważne spotkanie z historią. 27 września w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie licznie zebrani widzowie uczestniczyli w cennym wydarzeniu. Dzięki staraniom wielu osób ukazała się księga upamiętniająca postać historyka regionalisty z Cieszanowa mgr. Stanisława Franciszka Gajerskiego – jak wypowiedział się na forum jeden ze współautorów publikacji – postaci nietuzinkowej. Inicjatorem i pomysłodawcą powstania księgi był Tomasz Róg – śmiało można powiedzieć kontynuator dzieła mgr. Gajerskiego w naszej miejscowości.

Wydana przez Archiwum Państwowe w Przemyślu publikacja „Miłośnik regionalizmu. Księga dedykowana Stanisławowi Franciszkowi Gajerskiemu” jest swoistym hołdem i podziękowaniem dla zmarłego nauczyciela, cenionego historyka i regionalisty. Stanisław Franciszek Gajerski bardzo poważnie podchodził do wyznaczonej sobie misji. Badania naukowe prowadził z dużym oddaniem i wnikliwością. Należy podkreślić, że przyszło mu pracować w czasach, w których dostęp do źródeł archiwalnych i pozyskiwanie wiedzy z zakresu historii nie należały do najłatwiejszych. Praca naukowa wymagała wielu wyjazdów do odległych miejsc w Polsce i poza jej granicami. Wspomniany historyk przeprowadził żmudne kwerendy w licznych archiwach, bibliotekach, muzeach, odbył też mnóstwo rozmów ze świadkami historii. Jak relacjonowała jego córka, prowadził on rozległą korespondencję z „kolegami po fachu” nie tylko w kraju.

Księga pamiątkowa zawiera wspomnienia i artykuły ofiarowane przez osoby, z którymi mgr Gajerski aktywnie współpracował. Na spotkaniu w bibliotece, oprócz żony zmarłego Danieli Gajerskiej oraz córek Doroty Janiszewskiej i Agnieszki Gajerskiej, zaszczycili nas swoja obecnością również współautorzy publikacji: bp Marian Buczek, prof. Henryk Gmiterek, Janusz Mazur i Sławomir Róg. Wszyscy oni chętnie zabrali głos podczas spotkania, wspominając wielopłaszczyznową współpracę ze zmarłym. Każdy z nich podkreślał ogrom pracy i oddanie „profesora” – bo tak większość z nich Go tytułowała – dla badań naukowych i działalności z zakresu szeroko rozumianej historii.

Dziękujemy naszemu koledze Tomaszowi Rogowi, historykowi regionaliście i dokumentaliście w MBP w Cieszanowie za cenną inicjatywę upamiętnienia postaci mgr. Gajerskiego oraz za zaangażowanie do współpracy znakomitych i cenionych specjalistów. Cieszymy się, że Stanisław Franciszek Gajerski ma godnego siebie następcę i kontynuatora swojego dzieła.

Dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Przemyślu uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatnie pamiątkowe egzemplarze księgi. Dla wszystkich pozostałych czytelników i odwiedzających publikacja będzie dostępna do wypożyczenia w MBP w Cieszanowie. Już dziś zachęcamy do jej lektury.

2
22
222
2222
22222
222222