Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie aktywnie uczestniczy w programie Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Program ten ma na celu inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy różnymi organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w działania na rzecz dobra wspólnego. Biblioteka w Cieszanowie pełni rolę przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej oraz promowania aktywności czytelniczej i integracji społeczności. Dzięki takim inicjatywom, lokalna społeczność będzie mieć możliwość uczestniczenia w różnorodnych projektach i wydarzeniach, które wzmacniają więzi społeczne i promują aktywność obywatelską.

V edycja Przystani Świętego Mikołaja dobiegła końca. Od lutego do czerwca Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie realizowała projekt w kierunku wsparcia dzieci i młodzieży, szczególnie tych pochodzących z Ukrainy, a zamieszkujących na terenie powiatu lubaczowskiego. Inicjatywa ta, mająca na celu integrację, edukację oraz wsparcie psychologiczne, przyniosła znaczące rezultaty. Uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności, przełamywać bariery językowe i budować kompetencje międzykulturowe. W ramach projektu zorganizowano różnorodne warsztaty, wycieczki, zajęcia ruchowe i rozwijające kreatywność, które pozwoliły na zdobycie nowych umiejętności.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki "Bez-KRESY" to wyjątkowe wydarzenie literackie, które cieszy się uznaniem wśród poetów z całej Polski. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie oraz Stowarzyszenie Salon Literacki wspierany przez Urząd Miasta i Gminy w Cieszanowie, konkurs ten stanowi platformę dla twórców poezji, zarówno debiutujących, jak i tych z niewielkim dorobkiem wydawniczym. Tematyka prac jest dowolna, ale szczególnie doceniane są utwory nawiązujące do historii i kultury polskich Kresów oraz pogranicza wschodniego. Jury, składające się z ekspertów literackich, przyznaje nagrody za najbardziej wartościowe prace, a także specjalne wyróżnienia za wiersze związane z tematyką Kresów. Gala wręczenia nagród to moment kulminacyjny konkursu, podczas którego laureaci mają okazję do osobistego odbioru wyróżnień. To wydarzenie nie tylko promuje poezję, ale również kultywuje pamięć o bogatej historii i kulturze wschodnich rubieży Polski.

W dniach 8-15 maja obchodzony był 21 Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja promocji czytelnictwa i bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

24 maja 2024 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu w naszej bibliotece – wernisażu wystawy prac utalentowanej lokalnej artystki Moniki Świstowicz. Rozmowę prowadziła Teresa Granda z Dyskusyjnego Klubu Książki w Cieszanowie.

Monika Świstowicz jest mieszkanką Cieszanowa, nauczycielką grafiki, fotografii i filmu oraz multimediów w Państwowym Liceum Plastycznym Im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu. Zajmuje się grafiką multimedialną i artystyczną, fotografią, malarstwem, pisaniem ikon i rękodzielnictwem. Na co dzień mama trójki dzieci, dużo czasu poświęca rodzinie, która jest dla niej najważniejsza. W wolnych chwilach tworzy i oddaje się swoim pasjom. Obecnie najbardziej inspiruje ją animacja 3D.

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie jest jednym z beneficjentów czwartego naboru do  programu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Zadanie finansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2024-2025 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem jest wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze, a także:

- rozwijanie lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka jako przestrzeń do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku i integracji społeczności;

- wzmacnianie kompetencji pracowników bibliotek, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek;

- wymianie doświadczeń z innymi beneficjentami w skali kraju;

- włączeniu nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacji społeczności lokalnych.