Dnia 12 kwietnia miał miejsce wyjątkowy wieczór poetycko- wspomnieniowy poświęcony Jadwidze Szajowskiej ze Strzeleckich nazywanej przez mieszkańców Cieszanowa „Winusią”. Gościem specjalnym była wnuczka naszej bohaterki pani Beata Szajowska- Sobek wraz z synem, przyjechali z Nysy. Jak sama podkreślała chciała dowiedzieć się więcej na temat babci, ale także opowiedzieć o swoich osobistych wspomnieniach.

Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwsza z nich przygotowana przez Dyskusyjny Klub Książki opierała się na przedstawieniu życiorysu Jadwigi Szajowskiej, a także jej twórczości poetyckiej. Każdy członek klubu odczytał wiersz. Są to utwory o tradycyjnej najczęściej zwrotkowej rymowanej formie. Autorka posługuje się wieloma środkami artystycznymi, jednak najbardziej istotna jest ich treść. Dzięki wierszom wiemy jak szerokie zainteresowania miała nasza bohaterka. Pisała o przyrodzie, rodzinie, Bogu, kościele, o rzeczach przyziemnych, ale także o przemijaniu. Wiele utworów poświęciła miasteczku Cieszanów. Wiersze dedykowała również osobom, które szczególnie lubiła i szanowała.

Numer 9 Cieszanowskich Zeszytów Regionalnych już w sprzedaży w naszej bibliotece W Dniu Kobiet miała miejsce jego uroczysta promocja z udziałem autorów artykułów. W rozmowie z Tomaszem Rogiem wzięła udział Agnieszka Walenta, która zaprezentowała niezwykłą historię swojego pradziadka Jana Kopfa- Honorowego Obywatela Miasta Cieszanowa. Podczas I wojny światowej był on żołnierzem armii austriackiej służąc w 24. cesarskim i królewskim pułku haubic. Raniony na froncie wrócił do Cieszanowa w 1917 r. Odznaczony Krzyżem Niepodległości za zasługi w dziele odzyskania miasta z rąk ukraińskich. Jan Kopf był działaczem Związku Strzeleckiego, sekretarzem Zarządu Miejskiego, a następnie komisarycznym burmistrzem miasta Cieszanowa (mianowanym kilka dni po wybuchu II wojny światowej). Aresztowany 17 września 1939 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie spędził 5 lat. Zmarł 8 maja 1961 roku w Cieszanowie.

Piękne roztoczańskie kadry zdobią biblioteczny hol wystawienniczy. Ich autorką jest Alicja Mróz, obecnie mieszkanka Cieszanowa. Dnia 16 lutego miał miejsce wernisaż wystawy jej fotografii. Prowadzącym spotkanie był znany w okolicy fotograf Tomasz Michalski. Tych dwoje pasjonatów jest również miłośnikami ziemi lubaczowskiej i okolic, dlatego tematy do rozmowy były nie tylko stricte fotograficzne. Nie mniej jednak to właśnie miłość do natury i piękna roztoczańskich krain zdominowała ten piątkowy wieczór.

Wystartowała V edycja Przystani Świętego Mikołaja, a my znów zostaliśmy jej beneficjentem, dlatego zorganizowaliśmy dla uczestników ferie zimowe:

  • Rozpoczęliśmy wycieczką do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie odwiedziliśmy Salę Trampolin na Zamku. Tam już nastąpił wyczekiwany moment szaleństwa. Dzieci oddały się zabawom w małpim gaju, na trampolinach, basenach piankowych i innych atrakcjach oferowanych przez obiekt. Pod okiem doświadczonych animatorek, spożytkowali nadmiar energii. Dwie godziny dobrej zabawy zaowocowały uśmiechem na twarzy i podwyższonym poziomem endorfin. Potem już tylko obiadek i bezpieczny powrót do domu, bo kolejny dzień szykował nowe atrakcje.

VII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Bez-KRESY”

 Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie i Stowarzyszenie Salon Literacki  we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Cieszanowie ogłaszają Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Bez-KRESY”.

„Gdzie jest moje szczęście?” to tytuł książki i pytania, które zadają sobie jej bohaterowie, czyli rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Autorką jest Bernadeta Szczypta, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, działaczka społeczna zaangażowana we współpracę z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu. Gościła w bibliotece w Cieszanowie dnia 26 stycznia i zebrała duże grono publiczności. Wśród nich znajdowała się jedna z bohaterek książki, pani Ania, mama Artura. Była Natalka z Dachnowa, nie zabrakło także innych zainteresowanych tematem osób. Niektórzy na spotkanie z autorką przybyli aż z Nowej Sarzyny. Cieszy fakt, że temat osób z niepełnosprawnością intelektualną jest poruszany na szerszym forum, że problemy tych konkretnych rodzin znajdują światło dzienne i uzmysławiają nam jak ważne i cenne jest zdrowie. Uczy nas je doceniać i szanować, a także być wyczulonym na potrzeby osób wokół nas, zwłaszcza tych z ograniczeniami.