Sobota 21 września 2024 r. była dniem ważnym i wyjątkowym nie tylko dla mieszkańców Cieszanowa. W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie odbyło się spotkanie autorskie z prof. Waldemarem Czachurem. Ten pochodzący z Cieszanowa naukowiec jest profesorem w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował w Rzeszowie, Essen, Bochum, Lublanie i Warszawie. Opublikował liczne prace z zakresu językoznawstwa oraz historii relacji polsko-niemieckich. Ostatnią z nich jest książka z 2022 r. „Nigdy więcej wojny”, której jest współautorem.

W 2024 r. ukazała się jego najnowsza książka pt. „Jak feniks z popiołów. Cieszanów i okolice w latach 1944-1950”. Powstała ona dzięki szerokiej kwerendzie autora w archiwach, a także jego rozmowom z wieloma osobami, pamiętającymi trudny okres powojenny. To właśnie dzięki nim informacje pozyskane w archiwach nabrały dodatkowej wartości. Wydawcą publikacji dofinansowanej przez Gminę Cieszanów jest Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie.

W książce opowiedziana została historia Cieszanowa oraz miejscowości należących do gminy Cieszanów-Wieś w latach 1944-1950. 3 maja 1944 r., w wyniku tragicznego konfliktu polsko-ukraińskiego, Cieszanów został doszczętnie spalony przez UPA. Ucierpiały również okoliczne wsie. Osoby działające w lokalnych władzach oraz mieszkańcy włożyli ogromny trud w odbudowę swoich miejscowości.

Powyższa monografia ukazuje w sposób interesujący proces odbudowy małej ojczyzny ze zgliszczy oraz prezentuje sylwetki ludzi, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność, by przywrócić w tym regionie normalne życie.

Przystępując do lektury książki należy podkreślić i docenić wysiłek autora, który pisze: „Decydując się na próbę opowiedzenia tej historii, myślałem o młodszych mieszkańcach tego rejonu. Przyświecał mi cel, by przybliżyć im z jednej strony podjęty przez ich pradziadków trud odbudowy zniszczonego Cieszanowa i okolicznych miejscowości, a z drugiej strony uświadomić, w jakich okolicznościach politycznych i społecznych musieli działać, decydując się w wielu wypadkach na kompromisy, z którymi może nie zawsze czuli się dobrze”.

„Jak feniks z popiołów. Cieszanów i okolice w latach 1944-1950” to cenna książka, która zasili bogaty zbiór publikacji regionalnych w MBP w Cieszanowie a także wzbogaci niejedną biblioteczkę domową. Tego typu inicjatywy i duży odzew na nie mieszkańców udowadniają, że warto je podejmować nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla kolejnych pokoleń.

001_DSC_2616
006_DSC_2625
007_DSC_2612
011_DSC_2621
012_DSC_2613
014_DSC_2633
026_DSC_2665
1
2