7 września 2024 r. w ramach akcji Narodowe Czytanie został przeczytany „Kordian” Juliusza Słowackiego. Utwór powstał  podczas pobytu autora w Szwajcarii. Po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Pełny tytuł dramatu to „Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny”. Analizując genezę dzieła można stwierdzić, że jest to chęć rozliczenia się z moralnymi i politycznymi problemami pokolenia ludzi, którzy przeżyli powstanie listopadowe, nierzadko w nim uczestnicząc i ponosząc z tego powodu poważne konsekwencje jak więzienie, zesłanie na katorgę czy emigrację.

Cieszanowska biblioteka tradycyjnie przyłączyła się do Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Pracownicy przeczytali fragment utworu „Przygotowanie”, gdzie Złe Moce w noc przełomu 1799-1800 tworzą przywódców powstania listopadowego: Józefa Chłopickiego, Adama Czartoryskiego, Jana Skrzyneckiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Joachima Lelewela, Jana Krukowieckiego. Wszyscy poza Czartoryskim zostali mocno skrytykowani za swoją nieudolność, która w efekcie doprowadziła do upadku zrywu niepodległościowego.  

Ważnym elementem wydarzenia było aktywne włączenie się przybyłych gości , którzy chętnie przeczytali wybrane fragmenty „Kordiana”.

Podsumowując warto zauważyć, że przesłanie wypływające z lektury jest ciągle aktualne. Mimo, że dramat opowiada o walce Polaków z caratem, to można odnaleźć zagadnienia obowiązujące współcześnie. Nieustannie należy pamiętać, że  niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że trzeba zawsze o nią dbać i ją pielęgnować.

 Dziękujemy Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz Tym,  którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia. 

Fot. Witold Buczko   

DSC_2401
DSC_2404
DSC_2429
DSC_2469
DSC_2424
DSC_2442
DSC_2455
DSC_2456
DSC_2459
DSC_2405
DSC_2420