„Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” to tytuł filmu i wystawy poświęconej osobom uhonorowanym medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, ale także tym, którzy medalu nie otrzymali, a wykazali się heroizmem w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Film stanowi tylko część z opowieści o losach rodzin Józefa Kulpy, Zofii Pomorskiej, Mariana Kocielskiego, Anny i Andrzeja Antonik oraz ich córki Ludwiki, Antoniego Doroty i jego córki Anieli Mirkowskiej, Witolda Mączaka i Heleny Fiutowskiej- Piestrak oraz Jana Wużyńskiego i Michaliny Haliniak z. d. Wużyńskiej. Te niezwykle poruszające historie świadczą o bohaterstwie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich bliskich potrafili okazać współczucie i nieść pomoc potrzebującym. W filmie głos zabrał także pracownik naszej biblioteki, historyk regionalista Tomasz Róg. Otrzymał stosowne podziękowanie, które zostało wręczone także panu burmistrzowi Zdzisław Zadworny - Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów za wszelką pomoc i udostępnienie zbiorów dotyczących cieszanowskich Żydów.
Film i wystawa powstały z inicjatywy Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. O/ Lubaczów oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie
Projekt „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” zrealizowany został w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu” i dofinansowany z budżetu województwa podkarpackiego.