Historia lubi zaskakiwać o czym przekonaliśmy podczas realizacji projektu „Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka”. Cieszanowianin był jednym z jeńców przeznaczonych do likwidacji przez Sowietów w 1940 roku. Cudem znalazł się w grupie ocalonych z obozu kozielskiego, którzy uniknęli masakry w Katyniu.
Po roku od wydania broszury i filmu skontaktował się z nami syn Władysława- Alec Furtek Szukał informacji o ojcu w internecie i trafił na tenże właśnie film wydany przez grupę nieformalną Pasjonaci Historii Regionalnej składającą się z pracowników MBP w Cieszanowie. Zdziwienie było ogromne, bo podczas realizacji projektu nie udało się dotrzeć do żadnego z członków rodziny Władysława Jana Furtka. Siła internetu jest jednak ogromna i dzięki temu doszło do nawiązania relacji z jego synem.
Alec Furtek urodził się w Wielkiej Brytanii, ale od kilkunastu lat mieszka we Włoszech. Wraz z przyjaciółmi zdecydował się przylecieć do Polski by odwiedzić miejsca, w których żył jego ojciec i dziadkowie, a także spotkać się z ludźmi pamiętającymi rodzinę Furtków. Przywiózł ze sobą wiele dokumentów i fotografii rodzinnych, które stanowią uzupełnienie, brakującej na etapie realizacji projektu, wiedzy. Wizyta Aleca była krótka, ale intensywna i pełna wzruszeń. Udało się odnaleźć mogiłę pradziadków na cmentarzu w Cieszanowie, wstąpić do kościoła parafialnego gdzie był ochrzczony jego ojciec Władysław. Przy okazji Pasjonaci Historii Regionalnej pokazali gościom ciekawe miejsca i zabytki gminy Cieszanów: synagogę, cerkiew św. Jerzego, Muzeum Kresów w Lubaczowie, cerkiew w Gorajcu. Był czas na interesujące rozmowy w bibliotece oraz z Zdzisław Zadworny - Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów
Była to druga wizyta Aleca w Polsce (pierwsza miała miejsce w 1997 roku) ale jak twierdzi- nie ostatnia. Dzięki nawiązaniu tej relacji historia Władysława Jana Furtka została w pewien sposób dopowiedziana. Stanowi to dla nas dużą wartość i niemałe wzruszenie.
Projekt "Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka" był realizowany dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze