We wtorkowy wieczór 10 października 2023 r. członkowie DKK, czytelnicy oraz bibliotekarze wybrali się na spektakl o człowieczeństwie w okrutnych czasach II wojny światowej, czyli „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w wykonaniu aktorów z Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Przedstawienie zorganizowano w ramach sceny wędrownej w Miejski Dom Kultury w Łańcucie. Głównymi bohaterami są małżonkowie Wiktoria i Józef Ulma z Markowej, którzy zostali brutalnie zamordowani za udzielenie schronienia Żydom prześladowanym przez Niemców. Wszyscy włącznie z dziećmi zostali rozstrzelani.
Sposób zaprezentowania tematu był wymowny, bohaterom towarzyszą Głosy, które komentują wydarzenia, wypowiadają myśli, spostrzeżenia, słowa uczestników, mieszkańców Markowej, oprawców czy dzieci państwa Ulmów. Dzięki temu widz nie znający tematu otrzymuje kompletny obraz tamtych dni.
Spektakl oddaje atmosferę panującą w Markowej przed i w trakcie II wojny światowej. Życie na wsi, przyjaźń z Żydami, współistnienie, a następnie także załamanie tych światów.
W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię, a 10 września 2023 roku miała miejsce beatyfikacja rodziny Ulmów
P1016729
P1016732
P1016734
P1016736