Dobiegła końca realizacja trzeciej edycji programu Przystań Świętego Mikołaja. Były to wspaniałe miesiące owocujące integracją i dobrą zabawą dzieci z Polski i Ukrainy. Przez ten czas zorganizowaliśmy wiele ciekawych, kreatywnych zajęć i warsztatów. Uczestnicy brali udział w interesujących wycieczkach poszerzających ich wiedzę i doświadczenie. A przede wszystkim dobrze się bawili.

 

Zaczęliśmy od organizacji ferii zimowych. Motywem przewodnim, były cieszanowskie misie. Te kilka aktywnych dni rozpoczęliśmy od odwiedzin w dawnym w Zakładzie Produkcyjnym Zabawek Miękkich, Budynek jest obecnie nieużywany, ale z pomocą byłej pracownicy zakładu pani Heleny Zaborniak udało się nam cofnąć w czasie do lat jego świetności. Później z pomocą seniorów z Dom Dziennego Pobytu w Cieszanowie uszyliśmy własne pluszaki. W kolejnym dniu zabraliśmy misia na wycieczkę do Rzeszowa by spotkał się z bohaterami bajek w Muzeum Dobranocek W Rzeszowie i wybawił się w Parku Trampolin FlyPark Rzeszów. Na zakończenie zaś gra terenowa z kodami QR. Zaprowadziła nas do miejsca ściśle związanego z „Misiami’, ale nie był to zakład produkcyjny, a cerkiew która służyła jako magazyn materiałów do wypychania misiów.Ferie zimowe stanowiły moc atrakcji, dobrej zabawy i „żywej” lekcji historii związanej z Cieszanowem.

 Nadszedł czas na zajęcia cykliczne. Odbywały się one w każdy czwartek począwszy od marca a kończąc w czerwcu. Pierwsze tygodnie poświęcone były produkcji wielkanocnej pisanki metodą decoupage. Wymagały one wiele pracy podzielonej na etapy, ale efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania. Oprócz tego odbyło się wiele innych zajęć rozwijających manualność m.in. produkcja glinianych jeżyków, ramek na zdjęcie, balonowych stworków, drewnianych alpak i wielu innych. Organizując zajęcia stawialiśmy także na technologie, dlatego uczestnicy wykonywali filmy poklatkowe, programowali różnorodne roboty , wykonywali zdjęcia na tabletach, projektowali plakaty, testowali rozszerzoną oraz wirtualną rzeczywistość dzięki okularom Google VR, poznali czym jest sztuczna inteligencja i jak z niej umiejętnie korzystać. Efekty dziecięcej kreatywności publikowane były w mediach społecznościowych.

Obowiązkowym punktem każdego spotkania były zabawy integracyjne oraz ruchowe pod przewodnictwem animatorki Anny Antoniów. 1 czerwca poprowadziła Dzień Dziecka w Starym Lublińcu. Były zabawy z chusta animacyjną, bańki mydlane oraz malowanie twarzy i robienie tatuaży. Przez cały czas trwania projektu tworzyła dla dzieci kolorowy świat gier i zabaw, dzięki temu mogły się poruszać, poskakać i dać upust emocjom.

Przystań Świętego Mikołaja to także wycieczki. Tym razem udało się zrealizować ich trzy, nie licząc wyjazdów w czasie ferii zimowych. Odwiedziliśmy Zoom Natury w Janowie Lubelskim, Alpakowe Łąki w Przędzeli oraz Dwór Wapowce. Każdy wyjazd był niesamowitym przeżyciem oraz dużą dawką wiedzy i dobrej zabawy:

  • Zoom Natury w Janowie Lubelskim- to nowoczesne centrum edukacji aktywnej, gdzie można poznawać świat poprzez doświadczenia i eksperymenty. Dzieci i młodzież, a także rodzice oraz opiekunowie odwiedzili 4 laboratoria: Zoom Natury, Awifauna i Troposfera, Recykling i Energia, Runo Leśne. Każde z nich oferuje inny rodzaj atrakcji, dzięki multimediom zwiedzający poznają zagadnienia z zakresu botaniki i zoologii. Wyposażone w mikroskopy sale pozwalają zajrzeć w niewidziane gołym okiem tajniki natury. Laboratorium Runo Leśne zawiera elementy sensoryczno- ruchowe oraz warsztatowe. Z kolei przestrzeń Awifauny i Troposfery przedstawia bogactwo fauny janowskiej, gdzie można poznać gatunki ptaków i ich zwyczaje. Punktem programu było także odwiedzenie ekspozycji kolejki wąskotorowej wybudowanej podczas II wojny światowej. Jej przeznaczeniem był transport ludzi i drewna. Po zaprzestani eksploatacji ostatni odcinek kolei zamknięto, tory rozebrano, zaś tabor można odwiedzać do dziś dnia.
  • Alpakowe Łąki w Przędzeli (okolice Rudnika nad Sanem) przywitały nas piękną pogodą i sympatycznymi zwierzętami. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli alpak, a właściciele prowadzą także warsztaty edukacyjne. Dzieci mogły wejść do zagrody zwierząt i zyskać ich sympatie dzięki marchewce. Wszystko poprzedzone zostało pogadanką na temat alpaków: skąd przybyły, jakie mają usposobienie, co lubią jeść, jak o nie dbać i wykorzystać ich wełnę. Mnóstwo ciekawostek które zapadły w ucho. Ta wiedza pozwoliła dzieciom na umiejętne obcowanie ze zwierzętami. Pani oprowadzająca nas po zagrodzie zaprezentowała rodzaje wełny z alpaki i owcy, zadawała zagadki i pokazywała produkty, które wytwarza np. czapki czy skarpetki. Dzieci mogły samodzielnie przekonać się, że wytworzenie motka wełny to pracochłonne zajęcie, bo wymaga wykonania wielu czynności m.in. pracy na kołowrotku.
  • Dwór Wapowce w okolicy Przemyśla- ma bogatą ofertę edukacyjno-warsztatową. Pierwszą atrakcją była Choco Factory, czyli miejsce dla do miłośników czekolady i wszystkiego co z tym boskim przysmakiem związane. Były opowieści o produkcji tego smakołyku jak i warsztat tworzenia pysznych czekoladowych pralinek. Wapowce słyną także z Parku gigantycznych robali Parkus Gigantus. Ideą parku jest pokazanie niezwykłego i bogatego świata owadów, przybliżenie ich roli i znaczenia w przyrodzie oraz gospodarce człowieka, wskazanie tego co w nich najpiękniejsze, a nie tylko odstraszające.W przerwie pomiędzy interesującymi zajęciami dzieci pobawiły się w kolorowej Sali zabaw Koliberek. Każdy znalazł tam coś dla siebie, a radości nie było końca.

Podczas wszystkich atrakcji i warsztatów zapewnialiśmy dzieciom poczęstunek w formie obiadu czy przekąsek. Na stole królowały owoce, drożdżówki, ciasteczka i chrupki. W upalne dni serwowaliśmy lody, podczas wyjazdów plenerowych pieczone kiełbaski, a na zakończenie projektu także gofry i włoskie calzone.

W naszych działaniach stawialiśmy na użytkownika i różnorodność działań, stąd też program Przystań Świętego Mikołaja cieszył się dużą popularnością i zainteresowaniem innych osób. Miał na celu prowadzenie lokalnych działań wsparcia edukacyjnego, opiekuńczego i wychowawczego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz ich rówieśników z Polski. Czy nam jako bibliotece udało się zrealizować te założenia? Tak, ponieważ dzieci chętnie przychodziły i brały aktywny udział w podejmowanych działaniach. Nawiązały się nowe relacje, które mamy nadzieję, przetrwają. Cieszymy się, że nie tylko dzieci ukraińskie, ale także ich rodzice brali udział w naszych cotygodniowych spotkaniach. Zapewnialiśmy transport w obie strony, poczęstunek a także czas relaksu, zabawy i rozmowy, z którego chętnie korzystali. Najmłodsi uczestnicy zajęć mieli także do dyspozycji salę zabaw Bajkolandię. Należy wspomnieć, że we wszystkich zajęciach uczestniczyła osoba ze znajomością języka ukraińskiego, by zapewnić wsparcie i komfort naszym sąsiadom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Wierzymy, że w jakimś stopniu pomogliśmy im się lepiej poczuć w naszej Ojczyźnie.

Trzecia edycja Przystani Świętego Mikołaja- film podsumowujący

 „Projekt współfinansowany z Fundacji Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja”

1 (2)
1 (4)
1 (5)
1
2 (2)
2 (3)
2 (4)
2
3 (2)
3 (3)
3 (4)
3
4 (2)
4 (4)
4
5 (2)
5 (3)
5 (4)
5
6 (2)
6 (4)
6 (5)
6
7 (2)
7 (3)
7 (4)
7
8 (2)
8 (3)
8 (4)
8
9 (2)
9 (3)
9 (4)
9
10 (2)
10 (3)
10 (4)
10
11 (2)
11 (3)
11 (4)
11
12 (3)
12 (4)
12
13 (3)
13 (4)
13
14 (2)