Niezwykły autor kryminałów Wojciech Chmielarz spotkał się z czytelnikami naszej biblioteki w dniu 15 czerwca. Było to duże wyróżnienie i zaszczyt gościć tak popularnego i poczytnego pisarza. Zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru i Wielkiego Kalibru Czytelników, a także wielokrotnie nominowany do tej nagrody. Spotkanie miało bardzo przyjemny charakter ze względu na otwartość , komunikatywność i poczucie humoru naszego gościa. Wojciech Chmielarz ma na swoim koncie wiele kryminałów, thrillerów, opowiadań, a nawet powieść postapokaliptyczną będącą połączeniem horroru, science fiction, westernu i fantasy.

Podczas spotkania czytelnicy dowiedzieli się, że praca pisarza to pełnoetatowe zajęcie wymagające dużej samodyscypliny. Pomysły na nowe historie tworzą się w różnych sytuacjach np. podczas biegania. Wojciech Chmielarz opowiedział o współpracy przy tworzeniu filmów „Żmijowisko” i „Wyrwa”, a także o powieści „Niech to usłyszą” napisanej wspólnie z Jakubem Ćwiekiem. Uczestnicy usłyszeli, że od dziecka marzył by zostać pisarzem, pomijając wymarzone przez rówieśników zawody jak strażak czy policjant. Pisząc kryminały tworzy przemyślaną fikcję posiłkując się opiniami specjalistów w dziedzinie kryminalistyki: policjantów, prokuratorów czy detektywów. W planie ma napisanie horroru, być może zainspiruje się elementami z Cieszanowa bowiem odbył dość wnikliwą wędrówkę po miasteczku. W obiekcie jego zainteresowań znalazł się cmentarz, dawna fabryka misiów, a także zabytki świadczące o dawnej wielokulturowości jak synagoga, cerkiew czy kościół.

Rozmowy z pisarzem mogłyby trwać godzinami, bo tematów do dyskusji było naprawdę wiele. Także czytelnicy nie szczędzili swoich uwag, przemyśleń i nurtujących ich kwestii, na które autor cierpliwie odpowiadał. Na zakończenie Wojciech Chmielarz złożył zainteresowanym autografy. Był czas na prywatna wymianę zdań i pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy do sięgnięcia po literaturę autora, bo potrafi wciągnąć na długie godziny.

Spotkanie prowadziła moderator Dyskusyjnego Klubu Książki w Cieszanowie Małgorzata Łachowska. Gdyby nie aktywna działalność tego klubu prawdopodobnie Wojciecha Chmielarza nie byłoby w Cieszanowie. Podziękowania dla członków DKK, ale także dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie za taką „nagrodę”.

„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

P1014738
P1014743
P1014744
P1014760
P1014763
P1014765
P1014773
P1014782
P1014786
P1014790
P1014791
P1014795
P1014804
P1014822