W dniach 8-15 maja trwał XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza- Biblioteka!” Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wielu potrzeb. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać. - czytamy na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie postawiła na różnorodność zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Odwiedzili nas uczniowie klasy „0” oraz II Szkoły Podstawowej w Cieszanowie, dla których zorganizowano zajęcia czytelnicze i animacyjne. Odbyły się pogadanki, gry zręcznościowe oraz praca w grupach z wykorzystaniem nowych technologii. Młodsi uczestnicy spędzili również czas w sali zabaw Bajkolandii.
W kolejnym dniu gościliśmy dużą grupę dzieci z Rzeszowa, które przyjechały na wycieczkę do znajdującego się w Cieszanowie Teddy Camp. Historia miasteczka związana jest z produkcja misiów. W latach 60-90-tych XX wieku funkcjonował tu Zakład Produkcyjny Zabawek Miękkich. Produkowano głównie w nim na szeroka skalę misie ale także inne maskotki: pieski, konie, żyrafy, słonie czy pingwiny. Do dziś zachowały się oryginalne pluszaki, które można podziwiać w czytelni cieszanowskiej biblioteki. Uczestnicy spotkania posłuchali historii zakładu i misiów i obejrzeli nagrania z byłymi pracownikami .Trzeba przyznać, że zainteresowanie tematem było naprawdę duże Oprócz ciekawostek związanych z szyciem, stemplowaniem i wycinaniem materiałów do produkcji misiów dzieci mogły zobaczyć i dotknąć ich zachowane oryginały, jak również oczka i wypychacze. Na koniec odbył się pokaz sił, bo dawne zabawki całkiem sporo ważyły.
Oprócz zajęć dodatkowych prowadzone były spotkania stałe w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja. Jest to trzecia edycja projektu finansowanego z Fundacji Świętego Mikołaja, której celem jest integracja osób, które uciekając przed wojną na Ukrainie znalazły schronienie w Polsce. Nasza grupa liczy 20 uczestników z terenu powiatu lubaczowskiego. W bibliotece stwarzamy im przestrzeń do nauki i zabawy, zapewniając transport oraz poczęstunek. Podczas Tygodnia Bibliotek uczestnicy tworzyli gliniane jeżyki na kolorowej łące.
Dla wszystkich pozostałych czytelników odwiedzających bibliotekę został stworzony specjalny regał z książkami do pobrania za darmo. Znajdują się tam pozycje zarówno dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Każdy może znaleźć cos dla siebie i dać książce nowy dom.