21 stycznia miały miejsce obchody 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji odbył się rajd pieszy „Gloria Victis XIV” na Kobylankę do miejsca pamięci poległych powstańców w bitwach 1 i 6 maja 1863 roku. Pomnik na mogile powstańczej ufundowany w 1907 r. znajduje się na terenie uroczyska Kobylanka. Organizatorem czternastej edycji rajdu była Grupa Turystyczna Roztocze, której przewodził Daniel Kielar (pomysłodawca tegorocznej trasy rajdu). Udział w nim wzięło około 60 osób, w tym dzieci i młodzież. Uczestnicy odśpiewali hymn Polski, a następnie wysłuchali historii bitew pod Kobylanką zaprezentowanej przez historyka regionalistę Tomasza Roga. Natomiast bibliotekarka Małgorzata Łachowska przeczytała fragment utworu Elizy Orzeszkowej „Gloria Victis”. Marsz w pięknej zimowej aurze zakończony został ogniskiem przy leśniczówce.
Natomiast o godz. 16:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie odbyła się promocja książki pana Adama Szajowskiego "Bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r. Rok 1863 i 1864 na pograniczu cieszanowsko- lubaczowskim". Niestety nie mógł w niej uczestniczyć autor, dlatego wykład wygłosił historyk Tomasz Róg. Zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności książkę, która jest efektem kilkuletniej żmudnej pracy autora nad tematem bitew pod Kobylanką oraz wydarzeniami związanymi z powstaniem styczniowym na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim w latach 1863-1864. Publikacja liczy 730 stron (twarda oprawa) i została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie dzięki wsparciu: Miasta i Gminy Cieszanów, Nadleśnictwa Oleszyce i Lokalnej Grupy Działania „Serce Roztocza”. Jest ona pierwszym tak obszernym i szczegółowym opracowaniem dotyczącym wydarzeń z okresu powstania styczniowego na terenie dzisiejszego powiatu lubaczowskiego.
Książka została napisana w oparciu o bogatą bazę źródłową, w tym m.in. dokumenty z Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz z archiwów parafialnych w Cieszanowie, Józefowie, Lubaczowie i Pruchniku, a także rękopisy z Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie. Autor wykorzystał również prasę regionalną i ogólnopolską, relacje i wspomnienia oraz wiele opracowań i artykułów. Wartościowe i godne uznania są zamieszczone w niej liczne biogramy powstańców – uczestników bitew pod Kobylanką – oraz osób z regionu wspierających powstanie styczniowe.
Ta niezwykle interesująca publikacja to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii regionu. Ponieważ została wydana w niewielkim nakładzie warto ją zakupić do swojej domowej biblioteczki. Książkę można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie w cenie 100 zł.
Fotografie podczas rajdu wykonał Tomasz Michalski