Zapraszamy na obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

W sobotę 21 stycznia 2023 r. w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego odbędzie się rajd pieszy pod pomnik na mogile powstańców poległych 1 maja 1863 r. w pierwszej bitwie pod Kobylanką. Oddział powstańczy dowodzony przez gen. Antoniego Jeziorańskiego pokonał w niej liczniejsze wojska rosyjskie. 6 maja, w kolejnej bitwie pod Kobylanką, powstańcy ponownie zwyciężyli Moskali. Pomnik na mogile powstańczej ufundowany w 1907 r. znajduje się na terenie uroczyska Kobylanka. Organizatorem czternastej edycji rajdu „Gloria Victis” jest Grupa Turystyczna Roztocze. Uczestnicy poznają historię bitew pod Kobylanką zaprezentowaną przez historyka regionalistę Tomasza Roga. Rajd rozpocznie się o godzinie 10.00 przy parkingu leśnym 2 km od cmentarza greckokatolickiego w Nowym Lublińcu (za stawami Sopilne). Przewidywana długość trasy wynosi ok. 13 km.

Ukazała się także książka Adama Szajowskiego „Bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r. Rok 1863 i 1864 na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim”.

Książka jest efektem kilkuletniej żmudnej pracy autora nad tematem bitew pod Kobylanką oraz wydarzeniami związanymi z powstaniem styczniowym na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim w latach 1863-1864. Publikacja liczy 730 stron (twarda oprawa) i została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie dzięki wsparciu: Miasta i Gminy Cieszanów, Nadleśnictwa Oleszyce i Lokalnej Grupy Działania „Serce Roztocza”. Jest ona pierwszym tak obszernym i szczegółowym opracowaniem dotyczącym wydarzeń z okresu powstania styczniowego na terenie dzisiejszego powiatu lubaczowskiego.

Książka została napisana w oparciu o bogatą bazę źródłową, w tym m.in. dokumenty z Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz z archiwów parafialnych w Cieszanowie, Józefowie, Lubaczowie i Pruchniku, a także rękopisy z Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie. Autor wykorzystał również prasę regionalną i ogólnopolską, relacje i wspomnienia oraz wiele opracowań i artykułów. Wartościowe i godne uznania są zamieszczone w niej liczne biogramy powstańców – uczestników bitew pod Kobylanką – oraz osób z regionu wspierających powstanie styczniowe.

Ta niezwykle interesująca publikacja to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii regionu. Ponieważ została wydana w niewielkim nakładzie warto ją zakupić do swojej domowej biblioteczki. Książkę można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie w cenie 100 zł.

P1016936
P1016936