Miejska Biblioteka Publiczna przez dwa miesiące realizowała projekt edukacyjno- integracyjny skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat pochodzących z Polski (gmina Cieszanów) i Ukrainy (przebywających na terenie gminy Cieszanów). Działania finansowane były z Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Przystań Świętego Mikołaja”.
Zajęcia odbywały się w każdy wtorek oraz czwartek w godz. 14:30- 16:30 w salach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie: Pracownia Orange, czytelnia, Bajkolandia. Uczestnicy mieli zapewniony dowóz z miejsca zamieszkania do biblioteki i z powrotem. W ramach warsztatów prowadzone były zajęcia z kodowania przy użyciu robotów, urządzeń i aplikacji multimedialnych oraz gier edukacyjnych ( Photon, Ozobot, Codey Rocky, Scottie Go, Cody Roby, Dash, GeniBot, PixBlocks, Programator). Oprócz tego dzieci z Polski uczyły się podstaw języka ukraińskiego, natomiast mieszkańcy Ukrainy zaznajamiali się z językiem polskim. Podczas wszystkich prowadzonych zajęć zapewniona była obecność osoby ze znajomością języka polskiego i ukraińskiego, pochodzącej z Charkowa, zamieszkującej w Cieszanowie.
Stałym elementem spotkań były gry i zabawy z animatorką, pracującą na co dzień z dziećmi, a także działającą jako wolontariuszka na granicy w Budomierzu oraz Medyce. Uczestnicy tańczyli, śpiewali, grali w gry wielkoformatowe, zręcznościowe, ruchowe, działali w grupach, ale też rywalizowali ze sobą. Najważniejsze, że było dużo radości i znikały bariery językowe oraz międzykulturowe. Podczas zajęć dzieci wykonywały także prace plastyczne z wykorzystaniem piankoliny, filcu czy kolorowego papieru. Powstawały magnesy na lodówkę, uciekające balonowe zwierzęta oraz figurki przedstawiające postaci z bajek.
Podczas wszystkich zajęć zapewniony był poczęstunek dla dzieci w różnorodnej formie: napoje, owoce, lody, ciastka, gofry, pizza itp. Dzięki temu nabrały siły i energii do dalszych działańJ
W ramach programu z okazji Dnia Dziecka zorganizowanno wyjazd do Starego Lublińca , gdzie odbywały się gry i zabawy ruchowe na boisku, malowanie twarzy i włosów, puszczanie baniek mydlanych. Na zakończenie atrakcji czekała kiełbaska z grilla oraz poczęstunek przygotowany przez KGW ze Starego Lublińca.
Biblioteka przez cały czas trwania projektu była otwarta nie tylko dla dzieci biorących udział w warsztatach, ale także dla ich rodzin. Przyjeżdżały mamy oraz babcia, aby w dobrym towarzystwie napić się kawy, porozmawiać, zapomnieć o codzienności. Wyjazd do biblioteki stał się ich przyjemnym obowiązkiem, oni chcieli tu być. Towarzyszyły im również młodsze dzieci- do 6 lat, które mogły bawić się w sali zabaw Bajkolandii wyposażonej w konstrukcję siatkową z piłeczkami i zjeżdżalnią.
Projekt miał na celu integrację dzieci i młodzieży, nabycie nowych umiejętności, przełamanie bariery językowej, zwiększenie motywacji oraz zaufania we własne siły. Uczestnictwo w warsztatach poprawiło jakość życia rodzin ukraińskich w społeczeństwie gminnym oraz podniosło ofertę edukacyjną placówki.Wierzymy, że biblioteka, poprzez ten projekt, pomogła dzieciom uchodźców z Ukrainy przetrwać trudny czas, obudziła na ich twarzach uśmiech i przyczyniła się do nawiązania nowych relacji rówieśniczych.Był to wspaniały czas zarówno dla dzieci polskich jak i ich rówieśników z Ukrainy, dla nas pracowników jak i dla wszystkich osób zaangażowanych przy tym przedsięwzięciu. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, ich historie. Uczestnicy tworzyli jedność i taki był cel projektu.Chwila pożegnania walczyła z łzami, które się kręciły w oku. Stworzyliśmy rodzinę! Pomagaliśmy jak potrafiliśmy. Tak szybko to minęło.Dlatego też wszystkim uczestnikom mówimy : Dziękujemy i do zobaczenia „дякую і до нових зустрічей”.
„Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja”