15 lipca w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie odbyło się spotkanie z ks. bp. Marianem Buczkiem, któremu przewodniczył Tomasz Róg.
Spotkanie połączone było z promocją książki autorstwa prof. dr. hab. Włodzimierza Osadczego pt. „Biskup polski na Siczy kozackiej – wywiad rzeka z bp. Marianem Buczkiem, emerytowanym ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej”. Jak czytamy na kartach wspomnianej publikacji „wywiad – rzeka przypomina tak wydarzenia pozytywne, jak i negatywne z około 80 ostatnich lat”.
Marian Buczek urodzony 14 marca 1953 w Cieszanowie to polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy lwowski w latach 2002–2007, biskup koadiutor charkowsko-zaporoski w latach 2007–2009, biskup diecezjalny charkowsko-zaporoski w latach 2009–2014, od 2014 biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej.
Ziemie te w czasach ZSRR zostały zsowietyzowane, zateizowane i duchowo zniszczone. Kościół katolicki działał wówczas w ukryciu, ale jak wspomina bp Marian Buczek, zwykli ludzie przechowali wiarę w swoich sercach i przekazali ją kolejnym pokoleniom. Polscy księża i zakonnicy, o których opowiada w książce bp Buczek, wykonali tytaniczną pracę pomocy duchowej i materialnej nielicznym pozostałym wiernym, dzięki czemu w ostatnich kilkunastu latach Kościół rzymskokatolicki zaczął się tam odradzać i rozwijać, nie tylko realnie budując czy odnawiając zaniedbane budynki kościelne, ale także duchowo wspierając mieszkańców.
Książka zawiera wiele prywatnych fotografii z archiwum bp Mariana Buczka, przedstawiających Charków i ludzi tam mieszkających.
Inicjatorem wydarzenia byli Urząd Miasta i Gminy Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Mbp Biblioteka Cieszanów.