Narodowe Czytanie to literackie wydarzenie organizowane już po raz 10. Akcja społeczna propaguje znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zainaugurowana przez Parę Prezydencką w 2012 roku lekturą „Pan Tadeusz”. W tym roku czytany utwór to dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”

Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny włączyła się do organizacji wydarzenia. 4 września 2021 lektorzy zaprezentowali dramat w Centrum Koncertowo- Wystawienniczym (dawna cerkiew św. Jerzego). Zamierzeniem było zaprezentowanie utworu poprzez modulację głosu i odpowiednią scenografię, a dodatek stanowiła prezentacja zdjęć lektorów w strojach z danej epoki (autor zdjęć: Jan Jabłoński).

W poszczególne role wcielili się bibliotekarze, pracownicy instytucji gminnych, a także nauczyciele.

„Moralność pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku. – czytamy na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Narodowym Czytaniu na żywo prowadzona była transmisja online, dostępna na naszym profilu Fb Mbp Biblioteka Cieszanów. Zapraszamy do obejrzenia?

Wydarzenie organizowane było we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Cieszanów oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

_DSC8796
AKT I
AKT II
AKT III
IMG_3794
IMG_3839
IMG_3843
IMG_3859
IMG_3866
IMG_3872
IMG_3894
IMG_3900
IMG_3928
IMG_3937
IMG_3945
IMG_4708
IMG_4729
IMG_4746
IMG_4755
KONIEC
Fotografie z Narodowego Czytania: Tomasz Michalski