W dniach 18- 31 lipca w Cieszanowie odbywał się obóz językowy Summer Camp. Uczestnikami była młodzież z Ukrainy oraz gminy Cieszanów. Głównym celem była integracja oraz nauka języka anielskiego, dlatego wszystkie zajęcia odbywały się w języku obcym. Organizatorzy zadbali by młodzież miała zróżnicowane warsztaty, dlatego część z nich odbywała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie. Do współpracy zaproszono lokalnych artystów. Gościem był pan Franciszek Szynal z Niemstowa, który jest artystą rzeźbiarzem, prowadzi pasiekę oraz sesje apiterapii. W gospodarstwie pozyskuje miody rzepakowe, wielokwiatowe, mniszkowe, lipowe jak również wartościowy pyłek kwiatowy, propolis czy pierzgę. W bibliotece Pan Franciszek zaprezentował młodzieży rzeźby, pokazał pszczoły i z królową na czele oraz przeprowadził degustacje słodkiego miodu. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Miejska Biblioteka Publiczna przez dwa miesiące realizowała projekt edukacyjno- integracyjny skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat pochodzących z Polski (gmina Cieszanów) i Ukrainy (przebywających na terenie gminy Cieszanów). Działania finansowane były z Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Przystań Świętego Mikołaja”.

Zajęcia odbywały się w każdy wtorek oraz czwartek w godz. 14:30- 16:30 w salach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie: Pracownia Orange, czytelnia, Bajkolandia. Uczestnicy mieli zapewniony dowóz z miejsca zamieszkania do biblioteki i z powrotem. W ramach warsztatów prowadzone były zajęcia z kodowania przy użyciu robotów, urządzeń i aplikacji multimedialnych oraz gier edukacyjnych ( Photon, Ozobot, Codey Rocky, Scottie Go, Cody Roby, Dash, GeniBot, PixBlocks, Programator). Oprócz tego dzieci z Polski uczyły się podstaw języka ukraińskiego, natomiast mieszkańcy Ukrainy zaznajamiali się z językiem polskim. Podczas wszystkich prowadzonych zajęć zapewniona była obecność osoby ze znajomością języka polskiego i ukraińskiego, pochodzącej z Charkowa, zamieszkującej w Cieszanowie.

3 czerwca 2022 roku w wieku 86 lat zmarł Adam Wolańczyk- honorowy obywatel miasta Cieszanowa i Wałbrzycha, aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. W celu upamiętnienia jego twórczości, a także wspomnienia o nim zorganizowano wieczornicę „Poeta szczęśliwy- z aktorskim oddechem”. Organizatorami była Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. W Sali widowiskowej CKiS zgromadziła się publiczność by wspomnieć Adama Wolańczyka, który pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny w postaci filmów, nagrań, zdjęć oraz wierszy.

11 czerwca miał miejsce finał V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Bez-KRESY”, podczas którego nagrodzono przybyłych, z różnych stron Polski i nie tylko, laureatów. Wydarzenie odbyło się w amfiteatrze w Cieszanowie.
Zwycięzcy otrzymali z rąk jurorów oraz Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów dyplomy, tomiki pokonkursowe oraz nagrody finansowe.

1 czerwca to oprócz znanego wszystkim Dnia Dziecka obchodzony jest także Światowy Dzień Biegania. Gmina Cieszanów może pochwalić się kilkoma naprawdę doświadczonymi biegaczami.
Każdy rodzaj sportu należy promować, dlatego Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie postanowiła zorganizować spotkanie z naszymi najlepszymi biegaczami. Są to Paweł Zaborniak, Rafał Maciejko oraz Maciej Pietrasiewicz. Dwóch z nich gościliśmy w Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cieszanowie, gdzie uczestnikami byli uczniowie klasy 6 oraz 7.

Artystyczny wieczór w towarzystwie uzdolnionych dziewczyn ze Starego i Nowego Lublińca zgromadził szerokie grono publiczności w czytelni biblioteki w Cieszanowie. 20 maja widzowie z zainteresowaniem uczestniczyli w wernisażu wystawy „Sznurek i haft podbija świat”. Lokalne artystki tworzą niesamowite dzieła, które znajdują się na wystawie w bibliotecznym holu. Są to makramy, obrazy wykonywane haftem krzyżykowym oraz diamentowym. Każda z dziewczyn opowiedziała o wykonywanym przez siebie rękodziele artystycznym:

Realizacja programu dotowanego z programu „Przystań Świętego Mikołaja” trwa w najlepsze. Dzieci pochodzące z Ukrainy integrują się z rówieśnikami z gminy Cieszanów. Uczestniczą  w zajęciach programowania przy użyciu gier planszowych oraz karcianych: Programator, Zakodowany Zamek, Cody Roby oraz PixBlocks.

W drugiej części prowadzone są gry i zabawy ruchowe przez animatorkę Anię Hawrylak.  Dzieci poprzez poznają słowa w języku ukraińskim, uczą się współpracy w grupie, a przede wszystkim dobrze się bawią wykonując np. zadania zręcznościowe.