Pracownia Orange w Cieszanowie zakwalifikowała się do programu Makerspace, który miał na celu doposażenie lokalu w drukarkę 3D i ploter laserowy. Sprzęt to jedno, a przeszkolenie pracowników drugie, dlatego bibliotekarki wzięły udział w dwudniowych szkoleniach w siedzibie FabLab w Gdańsku. Podczas pierwszego z nich dowiedziały się jak działa ploter laserowy, kolejny wyjazd to poznanie możliwości drukarki 3D. Dzięki informacjom zdobytym podczas szkoleń będą mogli przekazywać wiedzę uczestnikom warsztatów w Cieszanowie. Zarówno drukarka 3D jak i ploter laserowy to nowoczesne urządzenia z ogromnym potencjałem. Służą do edukacji, rozwijania kreatywności i logicznego przestrzennego myślenia. Sposobów na ich wykorzystywanie jest naprawdę wiele, dlatego będą służyły mieszkańcom gminy i okolic niezależnie od wieku.

Wakacje to czas wyjazdów, górskich wypraw, odpoczywania na plaży, zwiedzania, ale także… wysyłania pocztówek z pozdrowieniami! Wzięliśmy udział w wakacyjnym wyzwaniu Pracowni Orange "Wyślij pocztówkę do Pracowni!". Zaprojektowane kartki pocztowe z ciekawymi miejscami Cieszanowa wysłaliśmy do czterech Pracowni; Golesze Duże, Ryczywół, Jurczyce i Nowogard. My też otrzymaliśmy kilka pięknych pocztówek.

Canva to genialny program online do projektowania różnych treści takich jak zaproszenia, plakaty, okładki książek, można tworzyć kolaże ze zdjęć czy montować filmiki. Po najnowszych aktualizacjach program posiada także dodatkowe możliwości typy wykorzystanie sztucznej inteligencji np. zamiana testu na grafikę. Uczestnicy warsztatów nauczyli się jak wykorzystywać Canvę do swoich potrzeb. Na zajęciach tworzyli plakaty o treści „Dziwny Świat” – pomogła w tym sztuczna inteligencja. Na zakończenie zajęć odbyły się zabawy z animatorką. Dzieci z Polski i Ukrainy nauczyły się robić różnokolorowe przedmioty z balonów, powstały pieski, miecze czy kwiatki.

Google VR dają niezwykłe możliwości nie tylko gry i zabawy, ale także edukacji, dlatego często wykorzystujemy je podczas zajęć dla dzieci i młodzieży. Nie tylko mali, ale również starsi uczestnicy chętnie ustawiają się w kolejce po okulary, by przenieść się do świata wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu mogą badać trójwymiarowe obiekty i środowisko, podróżować po świecie, poznawać historię, odkrywać świat, co dla wielu nie jest możliwe ze względu na czas oraz koszty. W naszej Pracowni google VR cieszą się niezwykle dużą popularnością. Każde zajęcia to nowa przygoda. Tym razem uczestniczyły w niej dzieci i młodzież z Ukrainy i ich polscy rówieśnicy.

Dwuetapowe warsztaty tworzenia glinianych jeżyków w Pracowni Orange przyniosły zamierzone efekty. Dzieci wykonały modele zwierzątek według własnej inwencji. Niektóre z nich miały nawet fikuśne nakrycia głowy. Pierwszy dzień warsztatów to model jeża, kolejne spotkanie to nadanie mu odpowiednich barw.  Docelowo mają one służyć jako jeżyki na kredki i długopisy, bo posiadają specjalne otworki.  Oprócz zabawy w glinie uczestnicy warsztatów wykonywali kolorowe pejzaże metodą rozdmuchiwania farb na papierze.

Na zajęciach w Pracowni Orange robiliśmy animacje poklatkowe. Pierwszym etapem było stworzenie obiektów, czyli narysowanie postaci i elementów, które w następnej kolejności były fotografowane i montowane jako animacja. Był to dość żmudny proces, bo wymagał wykonania wielu czynności, ale efekt końcowy jest zadowalający. W finale powstało kilka ciekawych historyjek stworzonych tylko i wyłącznie przez dzieci biorące udział w Przystani Świętego Mikołaja. Są to dzieci z Polski i Ukrainy zamieszkujące powiat lubaczowski. Do wykonania animacji posłużyła aplikacja Stop Motion. Na zakończenie wszystkie grupy zrobiły prezentacje swoich filmów, a widzami byli koledzy i koleżanki oraz rodzice oraz bibliotekarze.

Zajęcia w Pracowni Orange poświęcone były środkom transportu. Brały w nich udział dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. Przede wszystkim poznały wiele rekordów związanych z pojazdami. W grupach pracowały nad wyszukaniem jak największej liczby rodzajów środków transportu lądowego, powietrznego i wodnego.

Pracownię Orange odwiedzili członkowie Akademii Młodego Lidera realizowanego przez LO w Łaszczowie oraz Stowarzyszenie "Czajnia". Uczniowie wzięli udział w warsztatach kodowania, wirtualnej rzeczywistości oraz grze terenowej z kodami QR. Do dyspozycji mieli Ozoboty, mBoty, Photony, True True oraz google VR Oculus. Przy okazji poznali też niezwykłą historię cieszanowskich misiów, murale oraz najważniejsze zabytki Cieszanowa. Wzięli udział w grze terenowej z kodami QR, która prowadziła młodzież do miejsc związanych z misiami, m.in. do cerkwi św. Jerzego, gdzie przechowywano materiał do wypychania pluszaków.

Uczestnicy programu Przystań Świętego Mikołaja wzięli udział w świecie nowych technologii. Dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy weszli do świata wirtualnej rzeczywistości dzięki okularom google VR Oculus Quest 2.

Zorganizowaliśmy zajęcia z kodowania robotów mBot dla dzieci z Polski i Ukrainy w ramach kontynuacji programu Przystań Świętego Mikołaja. W naszym powiecie znajduje się kilkadziesiąt rodzin, które znalazły schronienie przed wojną na Ukrainie. Biblioteka i Pracownia Orange w Cieszanowie integruje dzieci i młodzież by mogły odnaleźć się z Polsce. Pierwsza edycja programu bardzo dobrze się przyjęła. Zyskaliśmy sympatię i zaufanie wielu osób. Kontynuując działania docieramy do nowym rodzin, zapraszamy je i organizujemy zajęcia m.in. z nowych technologii, nauki języka czy zabawy edukacyjne oraz ruchowe. Zapewniamy dzieciom transport, posiłek i profesjonalną opiekę.