Od 1 marca 2010 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie można korzystać z nowej bezpłatnej wypożyczalni KSIĄŻKI MÓWIONEJ. Dział ten powstał w porozumieniu z Polskim Związkiem Niewidomych w Warszawie. Dzięki życzliwości i chęci współpracy Biblioteka Centralna PZN otworzyła w cieszanowskiej bibliotece swój Punkt Biblioteczny, który wyposaża własnymi zbiorami.Książka mówiona - nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zapisane na kasecie magnetofonowej, płycie CD w formacie audio lub MP3. Często spotykane jest też angielskie określenie audiobook.

W Polsce książki mówione były wydawane już prawie 50 lat temu, na potrzeby Biblioteki Polskiego Związku Niewidomych, na taśmach magnetofonowych. Stanowiły wygodną w użyciu alternatywę dla książek drukowanych Braille’m. W powszechnym użyciu dopiero teraz zdobywają popularność, stopniowo wydania papierowe przenoszone są na tę formę przekazu.

Książki mówione są doskonałe do słuchania w podróży, podczas ćwiczeń, gotowania w kuchni, spacerów po lesie czy stania w korkach. Wszędzie tam, gdzie ''czytelnik'' (słuchacz) ma dużo czasu na wysiłek umysłowy, a nie ma fizycznej możliwości trzymania książki w ręku. Szczególnie jednak pomocne dla osób starszych mających problem z tradycyjnym czytaniem oraz chorych i niepełnosprawnych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie posiada książki mówione na następujących nośnikach: kaseta magnetofonowa, płyta CD w formacie audio i MP3. Spis dostępnych tytułów znajduje się w poszczególnych podstronach (KSIĄŻKA MÓWIONA DLA DOROSŁYCH, KSIĄŻKA MÓWIONA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, KSIĄZKA MÓWIONA - LEKTURY).

Niedługo na tej podstronie zostanie umieszczony link do katalogu przez który będzie można sprawdzać jakie tytuły książki mówionej są dostępne w bibliotece głównej.