Wyjazd na Biesiadę Teatralną w Horyńcu – Zdroju to już tradycja dla Dyskusyjnego Klubu Książki w Cieszanowie. W tym roku bilety rozeszły się w kilka godzin, a nam niestety nie udało się ich nabyć. Na szczęście jesteśmy na tyle rozpoznawalną grupą, że po kilku dniach dostaliśmy zaproszenie od dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu- Zdroju na finał 45 Biesiady Teatralnej. Było to dla nas duże zaskoczenie, a jednocześnie wyróżnienie. Jubileuszowa edycja horynieckiego przeglądu to niepodważalnie wysoki poziom teatralnych zmagań. Był to finał, na którym wystąpili zwycięzcy Złotego Rogu  Myśliwskiego Króla Jana - Teatr Kapslok z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów-Warszawa za spektakl KOLĘDNICY Grzegorza Reszki i autora tekstu jasełek Tomasza Mitrowskiego w reżyserii Grzegorza Reszki oraz zwyciężczyni Złotej Misy Borowiny Julia Eisenbardt za rolę w spektaklu CO BY SIĘ NIE POMARNOWAŁO-  z Jarosławskiego Ośrodka Kultury, w reżyserii Pawła Sroki – w monodramie o swoich przodkach z Lipska.

To jeden z najstarszych w kraju festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form (pierwsza biesiada odbyła się w 1976 r.), który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem,  a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju  teatry amatorskie. Dodatkowym atutem jest profesjonalne jury – znani aktorzy, reżyserzy i krytycy teatralni, którzy prowadzą warsztaty i specjalistyczne konsultacje. Gościem specjalnym, a zarazem jednym z jurorów tegorocznej 45 Biesiady Teatralnej w Horyńcu - Zdroju była Anna Seniuk -  polska aktorka teatralna i filmowa, profesor sztuk teatralnych, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

20240204_155107
20240204_155601