Wakacje zakończyliśmy spotkaniem DKK wokół powieści „Mistrzyni” Manueli Gretkowskiej. Historia inspirowana życiem znanej Polki Lucyny Ćwierczakiewiczowej, XIX wiecznej reformatorki w dziedzinie kulinariów, stylu życia i praw kobiet. Ile w opowieści prawdy z życia słynnej bohaterki nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że to postać nietuzinkowa i oryginalna jak na czasy, w których żyła. Kucharka, emancypantka, propagatorka higieny i dobroczynności, autorytet kulinarny. Potrafiła iść przez życie z uniesioną głową pewna swoich możliwości. Nie wstydziła się mówić otwarcie, że jest rozwódką, co w tamtych czasach było wydarzeniem skandalicznym. Była kobietą niezwykle bogatą, jej książki kulinarne i poradniki sprzedawały się  w nakładzie większym niż powieści Sienkiewicza. Przyjaźniła się z Bolesławem Prusem, potrafiła wejść w układy nawet z Ruskimi, byle osiągnąć zamierzony cel.

Kobiety obecnie doszły do pozycji równej mężczyznom, właśnie dzięki takim osobom jak Lucy. Zajmują wysokie stanowiska, zarabiają dobre pieniądze, pracują w zawodach dawniej uznawanych za typowo męskie, są inżynierami, naukowcami itp.  W czasach Lucyny Ćwierczakowiczowej bały się wyjść ponad szereg, były zaszufladkowane. Jak dziewczyna była ze wsi to nadawała się tylko do sprzątania, prania lub jako pomoc kuchenna. To właśnie im Lucy pomagała najbardziej, nie szczędziła grosza na powstańców, ubogich i pokrzywdzonych. Uważała, że wszystko ma swoja cenę. Zmieniała ludzi i zmieniała otaczający ją świat. Czy była kobietą spełnioną, szczęśliwą? Do końca nie wiadomo, ale pewne jest, że zapisała się na kartach pamięci wielu Polaków.

Książka zdecydowanie godna polecenia, pełna humoresek i ciekawych anegdod. Warto wejść do świata Lucyny Ćwierczakiewiczowej i docenić jej niezwykłą osobowość.

 

Moderatorka: Małgorzata Łachowska

P1016544
P1016549
P1016550