Andrzejkowe spotkanie DKK (30.11.) odbyło się z dużą frekwencją. Klubowicze wzięli pod lupę książkę Magdaleny Witkiewicz „Córka generała”. Jest to powieść obyczajowa rozgrywająca się w Gdańsku na przestrzeni lat. Autorka porusza temat skomplikowanych relacji międzyludzkich w obliczu wojny. O samej wojnie niestety jest bardzo niewiele. Czytelnik nie doświadczy dramatyzmu okupacji hitlerowskiej, nie dowie się wielu faktów na temat obrony Wolnego Miasta Gdańska. Wojna jest w tle, a na pierwszy plan wysuwają się historie miłosne bohaterów.

Tytułowa córka niemieckiego generała zakochuje się w Polaku, co wzbudza sprzeciw w rodzinie. Ich miłość poddana jest wielkiej próbie. Obok toczą się dramaty sercowe Józka i Halinki, dla których wojna okazuje się szczególnie okrutna. Mamy tu do czynienia z typowymi sytuacjami jak ratowanie Żydów czy pomoc niemieckiemu żołnierzowi. Nie są to jednak losy, których czytelnik by nie znał. Istnieje wiele publikacji na temat II wojny światowej, a autorzy czasem za wszelką cenę chcą je mieć na swoim koncie. Jednakże pisanie powieści obyczajowej na ten temat wymaga ogromnego przygotowania, którego niestety autorce zabrakło.

Reasumując książka „Córka generała” została bardzo nisko oceniona przez czytelników ze względu na nieprawdopodobne historie, mało wciągającą fabułę i zbyt oczywiste rozstrzygnięcia. Jednocześnie uznano, że książka może stanowić przyjemny przerywnik, bo nie wymaga skupienia podczas czytania. Stanowi tzw. czytadło do poduszki. Członkowie DKK w Cieszanowie to bardzo uważni i wymagający czytelnicy, dlatego pozycja Magdaleny Witkiewicz nie wywarła na nich pozytywnego wrażenia.

Moderator: Małgorzata Łachowska

2
3
4
5