Ogólnopolski Konkurs Poetycki "Bez-KRESY" to wyjątkowe wydarzenie literackie, które cieszy się uznaniem wśród poetów z całej Polski. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie oraz Stowarzyszenie Salon Literacki wspierany przez Urząd Miasta i Gminy w Cieszanowie, konkurs ten stanowi platformę dla twórców poezji, zarówno debiutujących, jak i tych z niewielkim dorobkiem wydawniczym. Tematyka prac jest dowolna, ale szczególnie doceniane są utwory nawiązujące do historii i kultury polskich Kresów oraz pogranicza wschodniego. Jury, składające się z ekspertów literackich, przyznaje nagrody za najbardziej wartościowe prace, a także specjalne wyróżnienia za wiersze związane z tematyką Kresów. Gala wręczenia nagród to moment kulminacyjny konkursu, podczas którego laureaci mają okazję do osobistego odbioru wyróżnień. To wydarzenie nie tylko promuje poezję, ale również kultywuje pamięć o bogatej historii i kulturze wschodnich rubieży Polski.
Jury w składzie:
Dorota Ryst: (przewodnicząca)
Małgorzata Lebda
Sławomir Płatek
Urszula Kopeć- Zaborniak (sekretarz)
Po przeczytaniu 115 zestawów nadesłanych na konkurs postanowiło przyznać następujące nagrody:
LAUREACI W KATEGORII OGÓLNEJ:
I nagroda- Paulina Kotarska (Bydgoszcz)
II nagroda- Jakub Majewski (Kraków)
Pięć równorzędnych wyróżnień:
Kacper Skorupa (Gliwice)
Marzena Jaworska (Warszawa)
Milena Gojny- Zbierowska (Chorzów)
Piotr Wąsowicz (Warszawa)
Andrzej Wawrzonek (Łódź)
NAGRODA SPECJALNA (tematyka polskich Kresów i pogranicza wschodniego)
Aleksandra Majówka (Chełm)
Trzy równorzędne wyróżnienia:
Arkadiusz Stosur (Kraków)
Wiesław Raczkiewicz (Szczawno – Zdrój)
Dominik Sobol (Warszawa)
Wyróżnienia drukiem:
Artur Boratczuk, Władysław Edelman, Dorota Groszewska, Ola Grudzińska, Beata Kalińska, Mirosław Kowalski, Mariola Kruszewska, Agnieszka Maj, Michał Przyborowski, Michał Szulczewski, Paulina Świątek, Anna Tyburska, Jerzy Trzciński, Luiza Wilczyńska, Dominika Patrycja Wilk, Wojciech Winiarski, Donata Witkowska- Kowal.
Wieczór został umilony koncertem Jan Kondraka, znanego polskiego barda i wykonawcy. Biblioteka stała się przestrzenią dla wyjątkowego muzycznego spotkania. Jego występy charakteryzują się głęboką emocjonalnością i bliskością z publicznością, co sprawia, że każdy koncert jest niepowtarzalnym doświadczeniem. Biblioteka, z jej atmosferą skupienia i wiedzy, stanowi idealne tło dla poetyckich tekstów i melodii Kondraka, które często nawiązują do literatury i historii.
Laureaci konkursu obejrzeli również cieszanowskie murale, po których oprowadził ich historyk regionalista Tomasz Róg. Dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowano poczęstunek w formie kresowego jadła w wykonaniu KGW z Nowego Sioła.