Za nami 12. odsłona Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Opisuje losy rodziny Bohatyrowiczów i Korczyńskich, wzbogacone pięknymi opisami przyrody.
W tym roku Narodowe Czytanie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie odbyło się z udziałem członków Dyskusyjnego Klubu Książki, pracowników biblioteki, pracowników Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz kilku mieszkańców Cieszanowa. Czytały również chętne osoby z publiczności. Wybrane zostały fragmenty odnoszące się do motywu miłości. Rodzące się uczucie Jana i Justyny wznosi się ponad podziałami i konfliktami rodzinnymi. Obraz miłości szczęśliwej, spełnionej oraz pokonującej wszelkie trudności wyłania się z legendy o Janie i Cecylii. Założyciele rodu Bohatyrowiczów należeli do różnych stanów- on należał do prostego ludu, ona wywodziła się z zamożnej rodziny. Pomimo dzielących ich różnic społecznych zbudowali wspólną przyszłość. Inna historia była z miłością Zygmunta i Justyny, bo przecież jak mawiała ciotka „Powinnaś była wiedzieć, moja Justynko- że tacy ludzie jak Zygmunt z takimi jak ty dziewczętami romansują często, ale nie żenią się prawie nigdy!”.
W „Nad Niemnem” oprócz nadrzędnego motywu rzeki, wyeksponowane zostały także inne- małżeństwa, samotności, konfliktu pokoleń czy powstania styczniowego. Całość tworzy piękną i pełną wzruszeń opowieść.
Czytanie podzielone było na 5 scen przeplatanych śpiewem utworów ludowych w wykonaniu pani Teresy Grandy i Bronisława Kołodzieja.
Dziękujemy publiczności za przybycie i udział w wydarzeniu.
W poszczególnych bohaterów wcielili się:
Justyna Orzelska- Urszula Kopeć-Zaborniak
Jan Bohatyrowicz- Krystian Naparty
Zygmunt Korczyński- Tomasz Róg
Andrzejowa Korczyńska- Teresa Granda
Marta Korczyńska- Marta Kopciuch
Teofil Różyc - Bronisław Kołodziej
Klotylda- Anna Dryja

Narratorzy:
Janina Dziaduła
Anna Herda
Dorota KmieCik
Małgorzata Łachowska
Alicja Tyła
Jadwiga Sęga
Osoby z publiczności: Antoni Ogrysko, Józef Sęga i Magdalena Janowska
DSC_0234
DSC_0256
DSC_0281
DSC_0300
DSC_0338
DSC_0349
DSC_0391
DSC_0398
IMG_5620
IMG_5640
IMG_5654
IMG_5661
IMG_5681
IMG_5690
IMG_5700
IMG_5731
IMG_5753
IMG_5758
IMG_5765
IMG_5766
IMG_5769